Australia podniesie czesne studiów humanistycznych a dla nauk ścisłych obniży ( Saeglopur )

Możemy założyć i mieć dużą pewność, że przy obecnym trendzie, będziemy mieć kiedyś takie problemy, jakie mają Amerykanie czy zachodni Europejczycy. Społeczeństwo polskie powoli i spokojnie zmierza w kierunku zachodnim. Jeżeli ktoś ma więcej niż 30 lat, to z całkowitą pewnością zauważył zmiany, które zaszły przez ten czas.

@inozytol: A ja myślę, że grozi nam też kierunek rosyjski, tj. społeczeństwo niby to z „tradycyjnymi wartościami”, a tak naprawdę prymitywny bantustan kierowany przez populistyczną oligarchię. Biorąc pod uwagę demografię jest to nawet bardzo prawdopodobne że skończymy jako jakiś miks Włoch i Rosji za jakiś czas, czyli społeczeństwo ultrakonserwatywnych starych ludzi odstraszających młodych i wszelką innowacyjność.

Nie zaczynajmy od żartów, bo nie wiem, jak potraktować resztę wpisu.

@inozytol: No skoro nie widzisz, że prawica sobie ostatnio poszalała, to rzeczywiście nie ma o czym rozmawiać. Nie ujmę tego lepiej niż autor Economista, więc po prostu zacytuję:

In two-party systems, like the United States and (broadly) Britain, the right is in power, but only by jettisoning the values that used to define it. In countries with many parties the centre-right is being eroded, as in Germany and Spain, or eviscerated, as in France and Italy. And in other places, like Hungary, with a shorter democratic tradition, the right has gone straight to populism without even trying conservatism.

(…) Conservatism is not so much a philosophy as a disposition. The philosopher Michael Oakeshott put it best: “To be conservative…is to prefer the familiar to the unknown, to prefer the tried to the untried, fact to mystery, the actual to the possible, the limited to the unbounded, the near to the distant.” Like classical liberalism, conservatism is a child of the Enlightenment. (…) Conservatism is pragmatic, but the new right is zealous, ideological and cavalier with the truth.

(…) Conservatives believe in character, because politics is about judgment as well as reason. They are suspicious of charisma and personality cults. In America plenty of Republicans who know better have fallen in with Mr Trump even though he has been credibly accused by 16 different women of sexual misconduct. Brazilians have elected Jair Bolsonaro, who fondly recalls the days of military rule. The charismatic Boris Johnson is favourite to be Britain’s next prime minister, despite being mistrusted by mps, because he is deemed to be the “Heineken Tory” who will, like the beer, refresh the parts other conservatives cannot reach.

https://www.wykop.pl/wpis/42449193/putin-nazwal-niedawno-liberalizm-ideologia-przesta/

Zobacz, że w Polsce już pojawia się „nowoczesna młodzież”, która ekscytuje się problemami Ameryki (BLM) i traktuje je jako problemy globalne (poniekąd tak, ale nie w tym znaczeniu, które doskwiera im). Pomyśl sobie, że są ludzie, którzy traktują ruch BLM jako coś prawdziwego, choć dane policyjne przeczą temu, że czarni są na celowniku i giną częściej niż biali, kiedy dochodzi do aresztowania.

@inozytol: 10x więcej niż takiej młodzieży jest w Polsce ludzi w rodzaju wykopków, którzy żyją walką z odległą (i do tego jednostronnie przedstawioną) amerykańską lewicą i wierzą, że odpowiedzią jest jakaś kontrrewolucja tutaj, stąd np. trzeba zagłosować na Dudę w drugiej turze. Nie jest przypadkiem, że te kontrrewolucje np. przeciw imigrantom czy BLM są najsilniejsze tam, gdzie ich nie ma. W amerykańskim interiorze, w byłym DDR, w Wyszehradzie. Piękny mechanizm władzy, straszenie czymś, co masz tylko w przekazie medialnym i co można dowolnie wyolbrzymić.

Jesteś już którąś osobą tutaj, która nie może pojąć, jak mogę pisać o tym, że prawica szaleje. Tak jakby Trump to był tradycyjny zachodnioeuropejski konserwatysta, a nie postać z antyutopii z Gotham City.